Avtomatske oz. samozatemnitvene maske so ene od najbolj uporabnih dodatkov za varilce. Konec koncev samodejno zatemnitvena varilna maska zmanjša število korakov in varnostnih ukrepov, ki jih morajo varilci upoštevati med varjenjem. Dejstvo je neizpodbitno – praktično ni mogoče, da bi varilec uspešno varil, če avtomatska maska za varjenje ni ustrezno nastavljena.
Največja prednost, ki jo ima avtomatska varilna maska je absolutno funkcija samodejnega temnenja. S to funkcijo bo vaša avtomatska maska za varjenje samodejno spremenila količino prepuščanja svetlobe. Z drugimi besedami, ni vam treba ročno nastavljati stopnje zatemnitve.
Ampak to ne pomeni, da ni drugih funkcij, ki pa jih boste morali prilagoditi. Ne glede na to, ali ste začetnik ali poklicni varilec, je lahko prilagajanje varilne maske izziv. Zato bomo v tem prispevku zapisali, kako ustrezno prilagoditi oz. zatemniti vašo avtomatsko varilno masko. Preberite torej naše naših nasvete in trike, ki omogočajo izjemno preprosto in hitro prilagoditev vaše varilne maske na preprost način!
Kazalo
Prilagoditev
Mnogi varilci začetniki so ponavadi presenečeni, ko odkrijejo, da je večina samodejnih zatemnitvenih varilnih mask nastavljiva glede na obliko glave. Seveda ne boste mogli prilagoditi celotne strukture in velikosti same maske. Ampak, boste lahko zategnili ali zrahljali trakove, da se bo prilegala ravno vam.
Zdaj ko to veste, uporabite funkcijo v vašo korist. Če vam je po varjenju slabo ali se počutite utrujene, potem morate morda masko malce zrahljati. Po drugi strani pa, če se počutite, kot da bo vaša maska med varjenjem padla z glave, jo zategnite.
Občutljivost
Občutljivost samodejne zatemnitve varilne maske je nedvomno najpomembnejša lastnost varilne maske. Konec koncev ravno stopnja občutljivosti na koncu določi, koliko svetlobe prepušča maska.
Občutljivost vaše maske mora biti ravno pravšnja. Najverjetneje jo boste morali kar nekajkrat nastaviti, da boste odkrili stopnjo, ki bo ustrezna za vas.
Pogosto večina varilcev ugotovi, da je privzeta tovarniška nastavitev že ustrezna. Ampak, kot rečeno, če ste nezadovoljni z nastavitvijo, preizkušajte gumb za nastavitev občutljivosti, dokler ne boste zadovoljni. Najslabši možni scenarij je, da na koncu ugotovite, da je bila privzeta nastavitev najbolj ustrezna. V tem primeru preprosto preverite navodila za uporabo in popravite nazaj na prvotno nastavitev.
Reakcijski čas in zamik
Reakcijski čas in zamik sta še dve pomembni funkciji, s katerima se ponaša avtomatska maska za varjenje. Ti funkciji določata, kako dolgo bo vaša maska potrebovala, da spremeni stopnjo zatemnitve, ki je na koncu odvisna tudi od količine svetlobe v okolju.
Za občutek, nižje nastavitve običajno pomenijo hitrejši reakcijski čas, višje nastavitve pa običajno pomenijo počasnejši reakcijski čas. Tako kot funkcija občutljivosti sta tudi reakcijski čas in zamik personalizirani nastavitvi, ki sta odvisni od različnih dejavnikov, kot so:
- vaš osebni reakcijski in odzivni čas
- kje varite
- kakšen postopek varjenja uporabljate
- kako dolgo varite
- ostala varilna oprema
Ker sta torej reakcijski čas in zamik osebni nastavitvi, ni pravilne ali napačne nastavitve. Vendar pa je splošni nasvet za reakcijski čas nekje med 0,25 in 0,8 sekund. Karkoli manj kot 0,25 sekund je lahko prehitro in karkoli nad 0,8 sekunde je najverjetneje prepočasno. Tako dolg reakcijski čas je lahko znak samodejne zatemnitve varilne maske, ki ni tako trpežna ali zanesljiva kot druga avtomatska maska za varjenje.
Ko enkrat nastavite reakcijski čas, ga preizkusite tako, da opravite test na soncu. Če ne veste, kaj pomeni test na soncu – v bistvu mahate z rokami pred vašo masko, medtem ko gledate v sonce. Če ima maska prehiter reakcijski čas, se bo zatemnila in „odtemnila“ prehitro, če mahate počasi. Če pa ima maska počasen reakcijski čas bo ostala zatemnjena ves čas, ko mahate z rokami.
Če potrebujete pomoč pri priporočilih reakcijskega časa, si oglejte priročnik za uporabo varilne maske. Po navadi proizvajalci varilnih mask vključijo priporočene nastavitve reakcijskega časa za njihove varilne maske, tako da lahko resnično nastavite optimalno.
Stopnja zatemnitve
Nenazadnje je pomembno, da nastavite stopnjo zatemnitve vaše samodejne zatemnitvene maske. Medtem ko bo vaša avtomatska maska za varjenje sama po sebi sicer zatemnila leče, še vedno prihaja z različnimi stopnjami zatemnitve. Konec koncev, če varite v izjemno svetlem območju, obstaja neka meja, do katere se bo maska samodejno zatemnila. Zato je na voljo dodatna zatemnitev, ki jo lahko nastavite sami.
Večina modernih samodejno zatemnitvenih varilnih mask ima prilagodljivo zatemnitev od nivoja devet do trinajst. Seveda je stopnja devet najsvetlejši odtenek na tej lestvici in stopnja trinajst najtemnejši. Za občutek – nastavitev trinajst se pogosto uporablja za izjemno svetla okolja ali industrijska varjenja. Z nastavitvijo 13 bi lahko gledali tudi v sonce.
Kot vsaka druga funkcija, ki smo jo v prispevku omenili, je tudi stopnja zatemnitve na koncu odvisna od osebnih preferenc. Ampak, prav tako morate upoštevati okolje, v katerem varite in namen vašega varjenja, ker industrijsko varjenje po navadi zahteva temnejše odtenke.
Če niste prepričani o tem, kakšno stopnjo nastaviti, preprosto nastavitve najvišjo stopnjo. Konec koncev je varnost na prvem mestu.
Preberite še: Vrste varilnih aparatov
Sklep
Prilagoditev vaše avtomatske zatemnitvene varilne maske lahko vzame veliko poskusov in napak, in s tem nič narobe. Čeprav je lahko prilagajanje vaše samodejne zatemnitvene maske lahko naporno, je to na koncu vlika prednost, ker lahko svojo varilno masko prilagodite svojim specifičnim potrebam in tako lažje delate.
Če imate avtomatsko varilno masko z zunanjimi gumbi, bo njeno prilagajanje lažje in učinkovitejše, kot če ima notranje gumbe.
Če imate s prilagajanjem še vedno težave, preprosto upoštevajte priročnik za uporabo. Večina proizvajalcev namreč vključi priporočila za natavitev, tako da lahko dobite optimalno zmogljivost vaše maske za varjenje.
Vir (1) Arc Zone