MIG MAG varjenje je bilo razvito sredi dvajsetega stoletja, za potrebe spajanja neželeznih kovin in aluminija. Tehnologija se je, odkar so jo izumili v 40. letih 20. stoletja, razvijala, saj ima postopek večjo uporabo, kot je varjenje jekla.
Kazalo
Kaj je MIG MAG varjenje?
Kovinski inertni plin, skrajšano MIG, je polavtomatski postopek, ki zahteva elektrode, inertni plin in varilno pištolo s podajalno žico za varjenje kovin, debelejših od 1,5 milimetra. Postopek je bil zaradi svojih številnih prednosti vedno izbrana metoda tako za domače kot industrijsko varjenje. Varilni aparat MIG z neprekinjenim podajanjem žice naredi varjenje manj težavno in možno v vseh položajih.
Imenuje se tudi GMAW, plinsko obločno varjenje ali obločno varjenje.
Oprema za MIG MAG varjenje
MIG varilni aparati imajo ročaj s sprožilcem, ki omogoča stalno podajanje z žico ali elektrodo. Ta žica je podobna zavornim kablom, ki se uporabljajo pri kolesih. Neprekinjeno dovajanje je bistveno za gorenje in taljenje osnovne kovine. Varilni aparat MIG lahko enostavno vari nerjavno jeklo ali aluminij z mešanico argona in CO2. Uporaba neprekinjenega podajalnega postopka naredi to vrsto varjenja enostavnejšo in varnejšo v primerjavi z drugimi postopki. Čiščenje je v tem primeru enostavno. Predvsem je praktično, ker ustvarja manj dima. Je tudi zelo stroškovno učinkovito in hitro.
Čeprav se sliši enostavno, je postopek nekoliko bolj tehničen in natančen kot drugi. Zahteva večjo previdnost med varjenjem. Tudi zahteva po vzdrževanju je pri MIG varjenju konstantna. Ves čas je potreben tudi dovod varilnega plina MIG, ki včasih postane težava. Ne more dobro delovati na zarjaveli kovini. Poleg tega MIG varilni aparat potrebuje več dodatkov za brezhibno delovanje.
Poleg nekaj morebitnih težav ni mogoče spregledati prednosti MIG varjenja. Toda izbira najustreznejšega MIG varilnega aparata je pri tem ključnega pomena. Zahteva razumevanje bistvenih elementov MIG varjenja, zaradi česar je izbira boljša odločitev. Začetniki se morajo najprej seznaniti z zmogljivostjo delovanja stroja.
Karakteristike, ki jih je potrebno upoštevati pri izbiri MIG varilnega aparata
Izbira pravega MIG varilnega aparata za vaše potrebe je odvisna od številnih dejavnikov. Poglejmo, katerih:
Amperaža in čas
MIG MAG varilni aparati so na voljo v različnih vrstah, odvisno od količine toplote ali amperaže, ki jo je potrebno proizvesti v določenem obdobju. V primeru lahke ali tanke kovine, ki potrebuje manj časa za segrevanje, je lahek varilni aparat dobra izbira. Toda debelejše kovine zahtevajo neprekinjeno dolgotrajno segrevanje, kar je mogoče z močno pištolo. Razlika med obema tipoma pištole je tudi v nabavni ceni ter vzdrževanju, ki ga zahtevata. Lahke pištole je treba zamenjati pogosteje kot težke.
Izbira varilnega plina MIG
Idealna kombinacija mešanice je 75 % argona in 25 % CO2 in je dobro znana mešanica za »vse namene«. Za globlje prodiranje v debele kovine je potreben 100 % CO2. Nekateri varilni aparati MIG lahko delajo tudi z varilno žico s talilnim jedrom samo za dovajanje. Aparat MIG se mora nekako priključiti na plinsko jeklenko. Jeklenka je potrebna, ker zaščitni plin pomaga pri izdelavi odličnega zvara brez prevleke iz žlindre. Zato je bolje poiskati tak MIG aparat, ki ga lahko priključite na vir plina.
Napetost pri MIG varjenju
Preden izberete varilni aparat MIG, je enako pomembno, da imate pravo električno vtičnico. Tipičen domači 110-voltni MIG varilec je najprimernejši za varjenje lahkih kovin, saj ga je mogoče enostavno priključiti v običajno domačo električno vtičnico. Za težko varjenje je potreben 220-voltni varilec. Kakršna koli nihanja v električni oskrbi lahko vplivajo na proces dovajanja.
MIG pištola z navitjem
MIG varilni aparat z navitjem je najboljša možnost, če želite variti aluminij. Ni na voljo za vse MIG parate. Na voljo je tudi dodatna pištola za navijanje, ki jo lahko povežete z MIG varilnikom, kot imajo številni aparati.
Izbira žice MIG
Izbira žice MIG je ključnega pomena za učinkovito MIG varjenje. Natezno trdnost je treba doseči pri MIG varjenju z ustrezno vrsto žice. ER70S-3 je idealna žica za navadne kovine s čisto površino brez olja. ER70S-6 je bolj primerna za kovine s površinskimi kontaminanti. Dezoksidant v tem primeru olajša prehod od zvara do kovine.
Premer žice in njena sestava sta prav tako pomembna. Prevelika žica lahko oteži podajanje in zamaši konico. Premajhna žica tudi razjeda konico. Zato je dosleden premer zelo pomemben za stalen pretok toka. Žico je treba zamenjati, če je zarjavela. Zarjavela žica povzroča tudi prekinitev hranjenja.
Hladilni mehanizem
Še ena bistvena lastnost, ki jo morate upoštevati pri MIG varilniku, je, ali je zračno ali vodno hlajen. Toploto nad kovino je treba odvajati z zrakom ali vodo. Pri lahkem varjenju zadostuje zračno hlajenje tam, kjer je zunanji zrak in plin lahko ohladi kovino. Vodno hlajene pištole se priporočajo za neprekinjene dolge zvare s 300-600 amperi. Toda te pištole so drage in jih je težko upravljati in vzdrževati v primerjavi z zračno hlajenimi puškami.
Stroškovna učinkovitost
Ko se odločate, kateri varilni aparati MIG MAG so pravi za vas, mora biti vaša izbira aparat s popolnim paketom. Od cene do kakovosti obloka, pri MIG varilniku šteje vse. Na trgu so glede na značilnosti na voljo varilci MIG z najbolj razumnimi do najdražjimi cenovnimi razredi. Tisti, ki ga izberete, mora ustrezati vašim potrebam in namenu. Ne šteje se samo strošek aparat, ampak štejejo tudi dodatki skupaj z njim.
Kakšna je pozicija konice šobe na pištoli
Odgovor je odvisen od vrste načina prenosa kovine, ki ga uporabljate, na primer impulznega prenosa, kroglastega prenosa, pršenja ali kratkega stika. Vsak način ima drugačen položaj kontaktne konice. Na primer, če se več uporablja pršilni prenos, se na kontaktni konici ustvari več toplote kot pri varjenju v načinu kratkega stika. Razdalja od kontaktne konice do dela se razlikuje glede na način prenosa.
Večina MIG varjenja, opravljenega doma, je kratkostično prenosno varjenje. Način pršenja se uporablja za velike zvare ali debelejše materiale. V načinu kratkega stika mora kontaktna konica štrleti čez konec šobe približno 3 mm. To omogoča operaterju, da vizualno vidi konico, kar mu olajša vzdrževanje stika jedrne konice z delom in razdaljo. Večina nastavitev šob je v fiksnem položaju in jih preprosto privijete. Te so običajno enake z robom šobe. Nekatere konice imajo vdolbino šobe, saj so zategnjeni na svoje mesto. Na splošno kontaktne konice niso vdolbine, ker je zaradi tega težko videti in vzdrževati dosledne kontaktne konice za delovno razdaljo skupaj z dosledno amperažo.
Sklep
Učinkovitost varjenja pri MIG varjenju je torej odvisna od ustrezne izbire varilca. MIG varilni aparat z zgoraj navedenimi lastnostmi ne bo le olajšal varjenja, temveč bo poskrbel za boljšo kakovost varjenja kovine.
Bolje kot razumete bistvo vašega aparata, bolj prijetno bo za vas MIG MAG varjenje.
VIR (1) Ionix