Meni Zapri

Konopljina moka – zakaj bi jo morali poizkusiti tudi vi

Konoplja je vsestranska rastlina, saj jo lahko uporabimo na več tisoč načinov. Prav tako je konoplja v uporabi že tisočletja. Sprva so konopljo uporabljali le v prehrani, kasneje tudi za izdelavo oblačil, vrvi, pa tudi v zdravstvene namene. V tem članku se bomo vrnili na sam začetek uporabe konoplje – k prehrani.

Zakaj konopljina moka?

Konopljino moko pridobivamo iz konopljinih semen. Pri hladnem stiskanju konopljinega olja nam ostane tudi konopljina pogača, katera je bogata z aminokislinami, vitamini, minerali, beljakovinami ter številnimi konopljinimi učinkovinami. Pogačo nato presejemo ter iz nje pridobimo konopljino moko.

Čeprav konopljina moka ne more popolnoma nadomestiti navadne moke, jo je več kot priporočljivo vključiti v vaše recepte. Zakaj?

  • Krepi imunski sistem – globularne beljakovine (edestin in albumin) so sestavni del encimov, protiteles in hormonov
  • Povečuje energijo – esencialne maščobne kisline proizvedejo dvakrat več energije kot ogljikovi hidrati in počasneje razgrajujejo beljakovine, kar pomeni, da se energija sprošča počasneje.
  • Deluje protivnetno – GLA (gama-linolenska kislina), je esencialna maščobna kislina, ki nam skupaj z drugimi hranili pomaga pri lajšanju vnetij.
  • Izboljšuje prebavo – zaradi visokega deleža prehranskih vlaknin, konopljina moka blagodejno vpliva na prebavo.
  • Spodbuja zdravje srca – bolezni srca so najpogostejši vzrok smrti. Ko se arginin (antioksidant), prehranske vlaknine in maščobne kisline združijo skupaj, dobimo kopico hranil, ki zmanjšujejo možnost srčnih obolenj.
  • Zmanjšuje lakoto – živila z nizko vsebnostjo prehranskih vlaknin nam lahko dajo občutek sitosti, a le za kratek čas. Ker so konopljine beljakovine bogate s prehranskimi vlakninami, se sitost bistveno podaljša.
  • Čisti debelo črevo – visok delež prehranskih vlaknin (topnih in netopnih) pomaga pri naravnem čiščenju debelega črevesa in lahko zmanjša tveganje za hemoroide, drisko, zaprtje, pomaga pa tudi pri odstranjevanju toksinov iz telesa.
  • Izboljšuje presnovo – optimalen vnos beljakovin je ključnega pomena za hujšanje in izboljšano presnovo, kar prispeva tudi k hitrejši izgubi maščobe in tvorbi mišične mase.
  • Uravnava raven holesterola – s pomočjo esencialnih maščobnih kislin se zmanjša raven nezdravih maščob v našem telesu, zmanjša pa se tudi nastajanje holesterolnih plakov v arterijah.
  • Zmanjšuje tveganje za osteoporozo – esencialne maščobne kisline igrajo pomembno vlogo pri številnih procesih, vključno s preprečevanjem osteoporoze, ki je pogosto posledica pomanjkanja esencialnih maščobnih kislin (GLA in EPA).Kot lahko opazimo, je konopljina moka prava superhrana. V primeru, da konopljino moko mešamo z navadno, to večinoma počnemo v razmerju 1:3. Seveda pa je več kot priporočljivo, da se tudi sami poigrate z vašimi recepti.