Dandanes se mnoga podjetja odločajo za vpogled v poslovanje podjetij. To pomeni, da uporabijo bazo podatkov, kjer lahko preverijo finančno zanesljivost poslovnih partnerjev in si s tem zagotovijo varen vstop v posel. Vas zanima, kako poteka vpogled v poslovanje podjetij? Vabljeni k branju prispevka.
Kako poteka vpogled v poslovanje podjetij?
Vpogled v poslovanje poteka tako, da se podjetje uvodoma odloči, katero bazo bo uporabilo za preverbo poslovnega partnerja.
Na trgu obstaja več podatkovnih baz, ki služijo natančni in izčrpni preverbi vseh poslovnih subjektov v Sloveniji. V tem zapisu bomo posebej izpostavili bonitetno aplikacijo EBONITETE.SI. Gre za bazo vse poslovnih informacij na enem mestu, kar je v bistvu njena prednost. Dodatna prednost bonitetne aplikacije je ta, da omogoča enostaven vpogled v bonitetne informacije (bonitete prijava v aplikacijo) in hitro dostopno bonitetno oceno, ki uporabniku razkrije, kakšno je tveganje poslovanja z izbranim poslovnim partnerjem.
Poslovna tveganja so namreč vedno prisotna in v negotovih časih, ki jih poleg ostalega poganja še energetska kriza, je vpogled v poslovanje podjetij oz. preverba bonitete (monitoring) poslovnega partnerja še toliko bolj pomembna.
Preverba bonitete je ključna za zmanjšanje tveganj pa tudi izogib pojavu plačilne nediscipline, na kar je potrebno biti konstantno pozoren.
Plačilna nedisciplina gotovo velja za “negativen pojav” v poslovnem okolju in ni vezana le na slovensko območje. S slednjo se namreč spopadajo tudi podjetja v tujini, zaradi česar je dobro zavedanje, da je preverba bonitete tujih kupec še kako ključna za varen posel.
Plačilna nedisciplina podjetjem povzroča nepopravljive finančne težave in (lahko) negativno vpliva na likvidnost poslovnih partnerjev. Likvidnost pa pomeni kratkoročna plačilna sposobnost podjetja.
Likvidnost podjetja je ključna, v kolikor želi podjetje uspešno poslovati. S tem, ko podjetje preverja bonitete lastnih poslovnih partnerjev, skrbi za lastno likvidnost.
Kateri so ukrepi za zagotavljanje likvidnosti
Vstop v vsak nov posel je tvegan. Tvegan zato, ker pri poslovanju s poslovnim partnerjem obstaja možnost za tveganje neplačila, ki ga poganjajo različni razlogi. Eden izmed razlogov so zagotovo dolgi plačilni roki, ki so lahko dolgi od 30, 60, 90 ali celo več dni. Ne samo, da dolgo čakanje na plačilo podjetju povzroča likvidnostne težave, ampak tudi povečuje možnost za to, da bo kupec zamujal s plačilom ali celo to, da plačila nikoli ne bo izvedel.
Na tem mestu izpostavljamo 4 izmed večih ukrepov za zagotavljanje likvidnosti:
- vpogled v poslovanje podjetij,
- zavarovanje terjatev,
- odkup terjatev,
- faktoring.
Vpogled v poslovanje podjetij je kot že zapisano eden izmed najpomembnejših ukrepov za zagotavljanje lastne likvidnosti. Praksa kaže, da je lastna likvidnost odvisna od plačilnih sposobnosti poslovnih partnerjev, zato je v sklopu bonitetne aplikacije potrebno preveriti plačilne navade poslovnih partnerjev. S tem podjetje pridobi vpogled v to, ali poslovni partner plačuje lastne obveznosti v roku, ali s plačilom obveznosti zamuja itd. Na podlagi prejetih informacij se podjetje laže odloči o tem, ali se bo podalo v posel z izbranim poslovnim partnerjem pa tudi to, kakšne plačilne pogoje mu bo postavilo.
Dokler dejansko ne pride do neplačila, je tveganje neplačil zgolj tveganje. Ob tem je potrebno zavedanje o tem, da previdnost v poslu ni nikoli odveč. Uvedba preventivnih ukrepov je del uspešnega poslovanja, zato na tem mestu predstavljamo finančno storitev zavarovanje terjatev. Slednja velja za eno izmed najbolj zanesljivih oblik zavarovanja premoženja zoper morebitno neplačilo kupcev.
Kaj je faktoring, kaj je odkup terjatev in kako se razlikujeta?
Faktoring prav tako velja za ukrep za zagotavljanje likvidnosti. V svojem bistvu faktoring predstavlja obliko financiranja, s pomočjo katere je mogoče prodati terjatve do enega ali več kupcev in traja daljše časovno obdobje. Za faktoring velja, da predstavlja obliko financiranja, s pomočjo katere se podjetje lahko dlje časa financira. https://www.youtube.com/embed/n7MsuxDrYEg?feature=oembed
Poteka tako, da podjetje proda blago in/ali opravljene storitve lastnemu kupcu na odložen rok plačila (od 30 do 90 ali celo več dni). Pri tem dolgi plačilni roki povzročajo mnoge negotovosti in težave z likvidnostjo, zaradi česar podjetje odproda terjatev za to namenjeni faktoring hiši. Prodaja terjatev pomeni, da lahko denar za prodano blago in/ali storitve prejme že v parih dneh in ne šele čez 30, 60, 90 ai več dni. Zatem pa faktoring hiša čaka na plačilo terjatev s strani kupca glede na dogovorjen rok plačila.
Faktoring tako velja za odličen vir financiranja, ki je v poslovnem okolju zelo priljubljen. Označimo ga lahko celo kot najbolj celovito rešitev za obvladovanje tveganj neplačila, saj v eni storitvi vključuje 3 rešitve:
- Preverba bonitete
- Zavarovanje terjatev
- Odkup terjatev.
Odkup terjatev/prodaja terjatev velja za enkraten dogodek in sorodno obliko faktoringa. Omogoča prodajo terjatev do enega ali več kupcev, s čimer si je mogoče v sorazmerno kratkem časovnem obdobju zagotoviti sveža denarna sredstva, zaradi česar podjetje ohranja likvidnost. Več o odkupu terjatev si preberite v prispevkih “Kateri so razlogi za odkup terjatev pravnih oseb?”, “Odkup terjatev – Prodaja terjatev” in “Viri financiranja podjetij (odkup terjatev, faktoring) za izboljšanje lastne likvidnosti”.
Tako faktoring kot odkup terjatev veljata za obliki financiranja, s katerima lahko podjetja v kratkem času pridobijo sveža denarna sredstva. S tem si zagotovijo likvidnost in stabilnost denarnega toka. Nikakor pa ne gre zanemariti dejstva, da vpogled v poslovanje podjetij oz. preverba bonitete velja za najpomembnejši ukrep za zmanjšanje in obvladovanje tveganja neplačila pa tudi zagotavljanja lastne likvidnosti.
Viri:
1 – Bonitete podjetij na Prvi finančni agenciji
2- Financiranje podjetij na Seo-praktik.si
3 – Odkup terjatev/prodaja terjatev na Večer.com
4 – Bonitetna ocena podjetja na RS Biro
5 – Bonitete na SRRS
6 – Plačilna nedisciplina na Večer.com
7 – Likvidnost podjetja na Seo-praktik.si
8 – Faktoring/factoring na Matija Zajšek.com
9 – Bilanca stanja na Matija Zajšek
10 – Bonitete na Večer.com
11 – E BONITETE.SI na Večer.com
12 – EBONITETE.SI na Delo.si