Meni Zapri

SINDROM KARPALNEGA KANALA IN VAJE ZA OHRANJANJE STANJA

Sindrom karpalnega kanala nastane zaradi pritiska na mediani živec. Karpalni kanal je ozek prehod, obdan s kostmi in vezmi na strani dlani. medialni živec je eden glavnih živcev v roki. Izvira kot skupina živčnih korenin v vratu; te korenine se nato združijo in tvorijo en sam živec v roki.

Srednji živec potuje po nadlahti, čez komolec in v podlaket, nato gre skozi karpalni kanal v zapestju na poti do roke in prstov. Na poti se loči na več manjših živcev, zlasti ko doseže dlan. Ti živci omogočajo tipanje palca, kazalca, sredinca in polovice prstanca (stran palca).

Sindrom karpalnega kanala se pojavi, ko se kanal zoži ali ko tkivo, ki obdaja kite fleksorjev, nabrekne, s čimer pritiska na mediani živec in zmanjša njegovo oskrbo s krvjo. Ta nenormalni pritisk na živec lahko povzroči otrplost, mravljinčenje, bolečino in šibkost v roki. Anatomija zapestja, zdravstvene težave in morebitni ponavljajoči se gibi rok lahko prispevajo k sindromu karpalnega kanala. Lahko se tudi v starosti pokaže pri rettovem sindromu.

Pravilno zdravljenje običajno olajša mravljinčenje in otrplost ter obnovi delovanje zapestja in roke.

Kaj je lahko vzrok za nastanek karpalnega kanala?

Večina primerov sindroma karpalnega kanala je posledica kombinacije dejavnikov. Študije kažejo, da imajo ženske in starejši ljudje večjo verjetnost, da se bolezen razvije.

Drugi dejavniki tveganja za sindrom karpalnega kanala vključujejo:

  • Dednost: to je verjetno pomemben dejavnik. Karpalni kanal je lahko pri nekaterih ljudeh naravno manjši ali pa obstajajo anatomske razlike, ki spremenijo količino prostora za živec – in te lastnosti se lahko pojavljajo v družinah.
  • Ponavljajoča se uporaba rok: ponavljanje istih gibov roke in zapestja ali dejavnosti v daljšem časovnem obdobju lahko poslabša kite v zapestju, kar povzroči otekanje, ki pritiska na živec.
  • Položaj roke in zapestja: izvajanje dejavnosti, ki vključujejo ekstremno upogibanje ali iztegovanje roke in zapestja za daljše časovno obdobje, lahko poveča pritisk na živec.
  • Nosečnost: hormonske spremembe med nosečnostjo lahko povzročijo otekanje, ki povzroči pritisk na živec.
  • Zdravstveni pogoji: sladkorna bolezen, revmatoidni artritis in neravnovesje ščitnice so stanja, ki so povezana s sindromom karpalnega kanala.

Kakšni so lahko simptomi karpalnega kanala?

Običajno se simptomi začnejo počasi, s pekočim občutkom, otrplostjo, mravljinčenjem ali bolečino. Morda ga boste čutili v palcu in katerem koli prstu, ne pa tudi na mezincu. Nenavaden občutek lahko potuje tudi po podlakti. Pogosto se simptomi začnejo ponoči. To je zato, ker večina ljudi spi s pokrčenimi zapestji, kar povzroča pritisk na mediani živec. Morda se boste zbudili z občutkom, da morate stresti roke.

Ko se vaše stanje poslabša, boste morda opazili simptome tudi čez dan. To se pogosto zgodi, ko počnete nekaj, pri čemer je vaše zapestje dlje časa upognjeno navzgor ali navzdol, na primer pri vožnji avtomobila, branju časopisa ali držanju telefona. Sprva se simptomi pojavljajo in izvenijo. Toda sčasoma se pojavljajo pogosteje in se slabšajo. Aspergerejv sindrom je lahko podoben ampak ni nujno, da se izraža v takšni obliki.

Morda boste opazili tudi druge simptome:

  • Vaši prsti so otečeni, čeprav ne izgledajo tako.
  • Bolečina in mravljinčenje se širita po podlakti do ramena.
  • Lahko se zgodi, da izgubite občutek za toploto.

Sčasoma lahko karpalni kanal vpliva tudi na vaš oprijem in sposobnost stiskanja. Lahko se vam dogaja tudi:

  • Pogosteje izpuščate stvari (zaradi otrplosti ali oslabelih mišic).
  • Težko delate z majhnimi predmeti, kot so gumbi na srajci.
  • Težje je stisniti pest kot nekoč. Kot bolečine v rami je lahko tudi to neprijetno.

VAJE ZA OHRANJANJE STANJA SINDROMA KARPALNEGA KANALA

  1. Rotacije zapestja

Zavrtite zapestja tako, da premikate samo dlani gor, dol, levo in desno. Ponovite do štirikrat.

  1. Raztezanje prstov

Široko iztegnite prste in jih nato sprostite ter ponovite do štirikrat.

  1. Raztezanje palca

Z nasprotno roko potisnite palec nazaj, dokler ne začutite rahlega raztezanja. Ponovite do štirikrat.

  1. Raztezanje: molitve
  2. korak: Roke sklenite pod brado v molitvenem položaju.
  3. korak: Roke potisnite navzdol do pasu, dokler ne začutite zmernega raztezanja. Zadržite do 30 sekund. Ponovite dvakrat do štirikrat.
  4. Raztezanje upogibalk zapestja

Nekateri strokovnjaki priporočajo, da to raztezanje izvajate nekajkrat vsak dan.

  1. korak: Roko iztegnite pred seboj, z dlanjo obrnjeno navzgor.
  2. korak: Roko upognite nazaj proti tlom in iztegnite dlan na strani zapestja.
  3. korak: Z drugo roko še bolj upognite roko nazaj in poglobite razteg. Zadržite do 30 sekund.

Ponovite na vsaki roki dva do štirikrat.

  1. Raztezanje iztegovalk zapestja

Strokovnjaki tudi priporočajo, da to vajo izvajate nekajkrat vsak dan.

  1. korak: Roko iztegnite pred seboj, z dlanjo obrnjeno navzdol.
  2. korak: Upognite roko naprej proti tlom in iztegnite zadnji del zapestja.
  3. korak. Z drugo roko še bolj upognite roko naprej, s čimer povečate raztezanje, in držite do 30 sekund. Ponovite na vsaki roki dva do štirikrat.
  4. Drsenje medialnega živca

Roko in zapestje segrevajte 15 minut pred tem raztezanjem. Nato za 20 minut uporabite obkladek z ledom. To bo pomagalo preprečiti otekanje. Zadržite vsak korak te vaje od tri do sedem sekund.

  1. korak: Stisnite pest.
  2. korak: Iztegnite prste, pri čemer se palec dotika kazalca.
  3. korak: Roko upognite nazaj.
  4. korak: Držite roko v tem položaju in iztegnite palec stran od prstov.
  5. korak: Obrnite podlaket tako, da bo dlan obrnjena navzgor.
  6. korak: Z drugo roko povlecite palec nazaj in poglobite razteg. Ponovite 10-15 krat na dan.
  7. Drsenje kite: prvi način

Priporočljivo je tudi, da pred to vadbo 15 minut uporabljate toploto, po njej pa 20 minut led ali mraz. Vsako od teh položajev zadržite tri sekunde.

  1. korak: Roko dvignite pred seboj in poravnajte vse prste.
  2. korak: Pokrčite prste tako, da so členki obrnjeni navzgor. Vaši prsti bodo v obliki kljuke.
  3. korak: še bolj pokrčite prste in stisnite pest. Ponovite pet do desetkrat na dan, nekajkrat vsak dan.
  4. Drsenje tetive: drugi način

Uporabite toploto na zapestju in roki 15 minut, preden naredite tudi to vajo. In po narejeni vaji zapestje 20 minut hladite z ledom. Vsak položaj zadržite tri sekunde.

  1. korak: Držite roko pred seboj in poravnajte vse prste.
  2. korak: Naredite svojo roko tako, da upognete prste pod kotom 90 stopinj.
  3. korak: Nadaljujte z upogibanjem prstov, konice prstov približajte dnu dlani.

Kako zdravimo sindrom karpalnega kanala?

Nekirurško zdravljenje

Če ga diagnosticiramo in zdravimo zgodaj, je simptome sindroma karpalnega kanala pogosto mogoče ublažiti brez operacije. Če je vaša diagnoza negotova ali če so vaši simptomi blagi, vam bo zdravnik najprej priporočil nekirurško zdravljenje. Nošenje opornice ali opornice zmanjša pritisk na mediani živec, saj drži zapestje naravnost. Zelo dobro pomaga tecar terapija.

Ne kirurško zdravljenje lahko vključuje:

Opornica. Če ponoči nosite opornico, boste med spanjem preprečili upogibanje zapestja. Če držite zapestje v ravnem ali nevtralnem položaju, zmanjšate pritisk na živec v karpalnem kanalu. Pomaga lahko tudi, če čez dan nosite opornico, ko opravljate dejavnosti, ki poslabšajo vaše simptome.

Ne steroidna protivnetna zdravila. Protivnetna zdravila, kot sta ibuprofen in naproksen, lahko pomagajo lajšati bolečino in vnetje.

Spremembe dejavnosti. Simptomi se pogosto pojavijo, ko sta vaša roka in zapestje predolgo v istem položaju – zlasti ko je vaše zapestje pokrčeno ali iztegnjeno.

Če vaša služba ali rekreacijske dejavnosti poslabšajo vaše simptome, lahko sprememba ali prilagoditev teh dejavnosti pomaga upočasniti ali ustaviti napredovanje bolezni. V nekaterih primerih lahko to vključuje spreminjanje vašega delovnega mesta ali delovne postaje.

Vaje drsenja živcev. Nekaterim bolnikom lahko koristijo vaje, ki pomagajo medialnemu živcu, da se bolj svobodno giblje znotraj meja karpalnega kanala. Posebne vaje vam lahko priporoči zdravnik ali terapevt.

Injekcije steroidov. Kortiko steroid ali kortizon je močno protivnetno sredstvo, ki ga lahko injiciramo v karpalni kanal. Te injekcije pogosto ublažijo boleče simptome ali pomagajo umiriti izbruh simptomov.

  • Pri bolnikih z blago zgodnjo boleznijo lahko injekcije dolgoročno ublažijo simptome.
  • Pri bolnikih z zmerno do hudo boleznijo so lahko pozitivni učinki injekcije začasni.

Vaš zdravnik lahko uporabi tudi injekcijo kortizona za pomoč pri diagnosticiranju vašega sindroma karpalnega kanala.

Kirurško zdravljenje

Če nekirurško zdravljenje ne olajša simptomov ali zagotavlja le začasno olajšanje, vam bo zdravnik morda priporočil operacijo.

Odločitev o priporočitvi operacije temelji na:

  • Resnosti vaših simptomov.
  • Ugotovitvah fizičnega pregleda.
  • Odzivu na neoperativno zdravljenje.
  • Rezultatih testiranja

V dolgotrajnih primerih s stalno otrplostjo in oslabljenimi mišicami palca se lahko priporoči operacija, da se prepreči nepopravljiva škoda. Kirurgija se lahko priporoči tudi, če ne dobite olajšanja z neoperativnimi zdravljenji in/ali pokažete pomembne spremembe živcev pri testiranju. Kot alternativa pa se priporoča uporaba Bownove terapije.