Meni Zapri

Nasveti za pravilno izbiro in nakup brusilnika

 

Brusilniki so koristna in vsestranska orodja, ki jih najdemo v različnih delavnicah. Od avtomobilskih garaž in velikih obratov do ljubiteljskih delavnic, kjer različni brusilni stroji pomagajo pri številnih opravilih.

Z odstranjevanjem odvečnega površinskega materiala se lahko brusilniki uporabljajo za oblikovanje, ostrenje, brušenje in poliranje materiala. Z ustreznim priključkom ali brusilnim diskom se lahko brusilniki uporabljajo za številne vrste materialov, vključno s kamnom, kovinami, lesom, plastiko in drugimi materiali.

Preden izberete primeren brusilnik, se vprašajte sledeče:

  • Kaj boste z njim najpogosteje delali?
  • S kakšnimi materiali boste delali?
  • Kako velik brusilnik potrebujete?
  • Katere priključke in diske bi lahko dodali za večjo učinkovitost?

nakup-brusilnika

Pa poglejmo različne vrste brusilnikov.

Kotni brusilniki

Kotni brusilnik je eden najpogostejših brusilnikov, ki jih boste našli na trgu. So ročni brusilniki s pravokotno glavo zobnikov s pritrjenim abrazivnim diskom, ki se lahko zamenja z drugimi diski in ploščami. Z različnimi priključki se ti brusilniki lahko uporabijo za rezanje, peskanje, poliranje in ostrenje materialov. Delate lahko na številnih materialih, vključno s kamnom, ploščicami, marmorjem, lesom, betonom, železnimi in neželeznimi kovinami.

Odvisno od velikosti diska ločimo 2 velikosti kotnih brusilnikov. Kotni brusilniki z diski, manjšimi od 17,5 cm, se na splošno štejejo za majhne kotne brusilnike. Tisti z diski, večjimi od 17,5 palcev, se običajno štejejo za velike kotne brusilnike. Ti brusilniki so lahko električni, brezžični ali pnevmatski. Ti ročni brusilniki imajo tudi prednost pred večjimi, statičnimi brusilnimi stroji, ker lažje dosežejo določena mesta.

Pri nakupu kotnega brusilnika upoštevajte moč in hitrost motorja. Močnejši motor bo imel boljše delovanje in večjo učinkovitost. Poleg tega bodite pozorni na velikost in tip diska, pri čemer se prepričajte, da boste dobili ustrezen disk za ročno delo.

Lastnosti, ki jih je potrebno upoštevati

  • Velikost brusilnega diska – na voljo je veliko različnih velikosti diskov, od majhnih do velikih. Brusilnik izberete glede ne velikost diska oz. površine, ki jo boste potrebovali.
  • Hitrost vrtenja – hitrost, pri kateri se disk vrti pred brušenjem. Počasnejši brusilniki bodo ustvarili manj toplote in so tišji kot brusilniki s hitrejšimi hitrostmi. Vrsta materiala, ki se uporablja skupaj z uporabljenim priključkom, bo določila optimalno hitrost.
  • Spremenljiva hitrost – brusilniki z motorjem s spremenljivo hitrostjo uporabniku omogočajo, da prilagodi hitrost diska. To pomeni, da se brusi na počasnejši hitrosti z manj toplote pri aplikacijah, kjer je počasnejša hitrost optimalna, npr. poliranje.
  • Zaklepanje vretena – menjave diska so hitrejše in lažje z gumbom, ki preprečuje obračanje vretena, ko odvijete ali zategnete matico za pritrditev diska.
  • Priključek za sesalnik – brusilniki lahko med uporabo ustvarijo večje količine prahu. Priključek za sesalnik omogoča, da brusilnik povežete s sesalnikom.
  • Nastavljiva zaščita diska – zaščita diska vas bo zaščitila pred iskrami in ostalimi delci, ki se ustvarijo med delom.
  • Premični stranski ročaj – ta bo omogočil, da brusilnik uporabljate z levo ali desno roko. Ta vsestranska možnost omogoča delo v različnih položajih.
  • Antivibracijska ročica – ergonomska lastnost, zaradi katere bo delo z brusilnikom bolj udobno, sploh če delate dlje časa. Preprečuje utrujenost in izboljša nadzor ter okretnost.
  • Napetost – razpoložljive napetosti vključujejo 240 ali 110 voltov in polnjenje 18 voltov za brezžične brusilnike.
  • Moč – brusilniki z večjimi diski bodo potrebovali več moči.
  • CFM – poraba zraka pri pnevmatskih orodjih

kotni-brusilniki

Druge vrste brusilnikov:

  • Premi brusilniki
  • Brusilniki za mokro brušenje
  • Namizni brusilniki
  • Talni brusilniki

Danes je na trgu ogromno različnih vrst brusilnikov za različne potrebe. Veliko brusilnikov je mogoče opremiti s priključki, da opravljajo različne naloge z uporabo samo enega orodja. Poleg tega obstajajo tudi brusilniki, namenjeni zelo specifičnim aplikacijam, kot so stropi ali tla.

Premi brusilniki

Premi brusilniki so majhni, ročni brusilniki, namenjeni za oblikovanje in poliranje okroglih predmetov, kot so kovinske cevi in cevi za vodovod. Poleg tega se lahko uporabljajo za izdelavo, graviranje, oblikovanje in obdelavo lesa.

V primerjavi z drugimi brusilniki ima premi brusilnik ponavadi višji RPM in manj navora, in je zato idealen za vrsto aplikacij. Ti brusilniki so lahko električni, medtem ko so močnejši premi brusilniki pnevmatski.

Posebnost premih brusilnikov so poleg tipičnih abrazivnih diskov še ostali dodatki. Na konico brusilnika namestite brusni kamen, bruse, svedre in končne rezkarje, ki jih lahko uporabite za brušenje, strojno obdelavo in fino brušenje.

Brusilniki za mokro brušenje

Ti brusilniki se uporabljajo za poliranje in brušenje kamna in ploščic. Da bi se izognili razpokam ali poškodbam kamna ali ploščic, ti brusilniki uporabljajo vodo za hlajenje in mazanje rezalnega kolesa med postopkom rezanja. Na splošno uporabljajo abrazivni disk z zelo fino gramaturo, da se doseže gladek premaz. Na voljo so tako za ročno uporabo kot tudi v večjih izvedbah za zahtevnejšo industrijo.

Namizni brusilniki

Namizni brusilniki so statični stroji, ki se običajno pritrdijo na delovno mizo ali klop. Z osrednjim motorjem z abrazivnim diskom na vsaki strani se ti brusilniki lahko uporabljajo za zahtevnejše čiščenje, kot je odstranjevanje rje, ostrenje orodja, brušenje, oblikovanje in brušenje kovin, kamna, cevi in lesa.

Za pogosto in težjo uporabo imajo motorji namiznih brusilnikov običajno približno 3.500 RPM. Kolesa se običajno gibljejo od 12,5 do 25 cm premera. Dve kolesi omogočata možnost uporabe različnih abrazivnih diskov na istem stroju. Na primer, en disk je lahko uporabljen za grobo brušenje, medtem ko je drugi disk za fino brušenje.

premi-brusilniki

Talni brusilniki

Medtem ko se lahko manjši brusilniki, kot so kotni brusilniki, uporabljajo na betonskih tleh, so na splošno idealni le za manjše projekte, težko dostopne kraje in fino delo. Za večje aplikacije z večjimi površinami, ki zahtevajo brušenje, je talni brusilnik najboljša rešitev.

Talni brusilniki so veliki brusilni stroji, podobni industrijski sesalnikom. Običajno tehtajo med 45 in 135 kg in delujejo na plin ali propan. Uporabljajo se za ravne, gladke ali čiste betonske površine z vodoravnimi vrtljivimi diski, ki odstranijo površinski material. V primerjavi z drugimi podobnimi stroji, talni brusilniki lahko zbrusijo do prijetne, gladke površine.

Tako kot drugi brusilniki so tudi talni brusilniki opremljeni z različnimi priključki za različna dela. Z ustreznim diskom lahko stare talne premaze odstranite vključno z lepilom za preproge, barvami in epoksidom in tako ustvarite prostor za nove talne obloge. Poleg tega so na voljo tudi diski z dodatki, vključno s brusilnimi kamni, žičnimi ščetkami in segmentiranimi vložki.

Viri napajanja brusilnikov

Ne glede na vrsto brusilnika mora obstajati vir napajanja, da brusilnik lahko deluje. Da bi se prepričali, da nov brusilnik izpolnjuje vaša pričakovanja, je treba upoštevati vir napajanja.

Brusilniki so lahko električni, akumulatorski ali pnevmatski, večje, industrijske pa lahko napaja tudi gorivo (dizel, plin, propan).

Električni brusilniki

Električne brusilnike napaja elektriko,se pravi morajo biti priključeni v električno vtičnico. Čeprav to lahko omeji prenosljivost brusilnika, so električni brusilniki tudi veliko močnejši od akumulatorskih, brezžičnih. Glede na projekte, na katerih boste delali, je lahko močnejši brusilnik bistvenega pomena za doseganje visoko kakovostnih rezultatov.

Brezžični brusilniki

Brezžični brusilniki so akumulatorski, zaradi česar so prenosni. Vendar pa niso tako močni kot druge vrste brusilnikov in so na voljo samo v ročnih modelih. Baterija bo zahtevala tudi periodično polnjenje. Za projekte, ki niso zahtevni, lahko prenosljivost in udobje brezžičnega brusilnika ustreza.

Pnevmatskimi brusilniki

Pnevmatske brusilnike poganja zrak. Običajno so ročni brusilniki, ki združujejo moč in natančnost in so odlični za situacije, ko je potrebno občutljivo brušenje. Proizvajalci pogosto opredelijo pnevmatske brusilnike kot zračne brusilnike.

Varnost brusilnikov

Ne glede na vrsto uporabljenega brusilnika, je pomembno, da se sprejmejo pravilni varnostni ukrepi. Poleg ustreznih varnostnih ukrepov, bo pravilno delovanje brusilnika, kot pri vseh orodjih, pomagalo močno zmanjšati verjetnost poškodb.

deli-brusilnika
Deli brusiilnika, ki vplivajo na varnost (VIR 1)

Brusilniki so močna orodja, ki se zelo hitro vrtijo, zato morajo biti vsa oblačila zavarovana. Iskre in ostali delci pogosto letijo po zraku, zato je nujno imeti dobro zaščito oči z varnostnimi očali ali očala. Nosilne rokavice bodo zaščitile roke pred iskrami, v nekaterih aplikacijah pa, če se pričakujejo čezmerne količine isker, je treba nositi požarna oblačila.

Brusilniki so zelo glasni in lahko med delovanjem dosežejo zelo visoke decibele. Za zaščito ušes je treba uporabiti zaščito sluha, kot so ušesni čepi ali slušalke. Poleg tega lahko nekatere aplikacije zahtevajo uporabo respiratorne maske ali respiratorja. Na primer, abrazivno rezanje bo ustvarilo prah, tako da, če brusilnik ni priključen na sesalnik, je treba uporabiti zaščito dihalnega sistema.

Pravilno delovanje brusilnika bo pomagalo zagotoviti vašo varnost. Da bi se izognili težavam, se prepričajte, da se kolo vrti od ostrih robov. Ne zategnite matice vretena, ker lahko to povzroči poškodbe kolesa in ne spreminjajte vgrajene zaščite. Pri brušenju kovine imejte v bližini vedro vode in krpo, da boste ohladili kovino in preprečili pregrevanje. Poleg tega ne uporabljajte diskov zunaj naštetih maksimalnih RPM.

VIR (1) Safety notes