Meni Zapri

Kako poteka preverjanje bonitete podjetja in kako faktoring ali odkup terjatev uporabiti za izboljšanje likvidnosti podjetja?

Vas zanima, kako poteka preverjanje bonitete posameznega podjetja in kako omenjen ukrep uspešno zmanjšuje poslovna tveganja? Vabljeni k branju prispevka spodaj.

Kako preverjanje bonitete podjetij (poslovnih partnerjev) vpliva na lastno likvidnost podjetja?

preverjanje-bonitete-podjetij

Vodstvo posameznih podjetij se nenehno sooča z uravnoteženjem različnih obveznosti, pri čemer pametno in učinkovito upravljanje likvidnosti podjetja lahko bistveno prispeva k temu.

Na mesečni ravni se nekatere obveznosti ponavljajo. To zlasti vključuje obveznosti do zaposlenih (plače), obveznosti do dobaviteljev, obratovalne stroške itd. Skrb za lastno likvidnost in sposobnost poravnavanja tekočih stroškov sta visoko na seznamu najpomembnejših nalog podjetja.

Poleg skrbi za lastno likvidnost se vodstvo podjetja mora osredotočiti na spremljanje poslovanja obstoječih ali potencialnih poslovnih partnerjev. Tu govorimo predvsem o preverbi bonitete podjetij ali izbranega poslovnega partnerja. To vključuje zbir finančnih in nefinančnih podatkov, ki jasno prikažejo celovito sliko poslovanja poslovnega partnerja.

Najhitrejši način za pridobitev celovite slike o poslovanju izbranega podjetja je uporaba enotne bonitetne ocene. To lahko hitro preverite v aplikaciji EBONITETE.SI (bonitete prijava), ki omogoča dostop do vseh poslovnih informacij.

Preverjanje bonitete podjetij lahko posredno vpliva na lastno likvidnost, saj je ta odvisna od plačilne sposobnosti izbranega poslovnega partnerja.

Edina prava pot za vsako uspešno podjetje je preverjanje bonitete poslovnega partnerja pred vsakim novim poslom, s čimer omeji in zmanjša tveganje svojega poslovanja.

V tem poglavju smo ugotovili, da je mogoče posredno izboljšati lastno likvidnost podjetja s preverjanjem bonitete poslovnega partnerja. V naslednjem poglavju bomo predstavili dodatne rešitve, ki tudi prispevajo k izboljšanju likvidnosti podjetja.

Preverite še prispevke:

Kako likvidnost podjetja omogoča prihranek pri stroških

Zakaj je vpogled v poslovanje podjetij tako pomemben

Faktoring in odkup terjatev kot rešitvi za izboljšanje likvidnosti podjetja

odkup-terjatev-faktoring-factoring

Faktoring/factoring predstavlja pravni posel, kjer podjetje proda vse svoje nezapadle obveznosti do enega ali več kupcev izbrani faktoring hiši, kot je npr. Prva finančna agencija d.o.o. Faktoring je izjemno priljubljen način financiranja malih, srednje velikih in hitro rastočih podjetij.

Faktoring omogoča podjetju, da po prodaji blaga in/ali storitev svojemu kupcu s odloženim plačilom (20, 60, 90 dni ali več) proda nezapadle terjatve faktoring hiši in v relativno kratkem času pridobi sveža finančna sredstva. Ta prispevajo k izboljšanju likvidnosti podjetja in stabilnosti denarnega toka.

Posebnost faktoringa je, da zagotavlja celovito rešitev za obvladovanje tveganja neplačila, saj v eni storitvi (zlasti mednarodni faktoring) vključuje zavarovanje pred tveganjem neplačil s strani kupcev (zavarovanje terjatev), odkup terjatev in splošno oceno tveganja ter natančno preverbo bonitete poslovnega partnerja.

V primerjavi z odkupom terjatev gre za širšo obliko financiranja podjetij, ki omogoča dolgoročno financiranje. Trajanje je določeno v pogodbi, ki jo podjetje sklene s faktoring hišo. Tako odkup terjatev (prodaja terjatev) in faktoring predstavljata enostavni in hitri rešitvi za izboljšanje in ohranjanje likvidnosti ter stabilnost denarnega toka.

Kakšne so prednosti finančne storitve faktoringa? 

S prodajo terjatev faktoring hiši posamezno podjetje pridobi:

  • takojšnje izplačilo nezapadlih terjatev;
  • ohranjanje likvidnosti, saj ni potrebe po čakanju na odloženo plačilo s strani kupca;
  • neprekinjen denarni tok, kar olajša finančno načrtovanje;
  • nove poslovne priložnosti, saj sveža finančna sredstva odpirajo možnosti za rast podjetja;
  • dobro bonitetno oceno, ki je odvisna od likvidnosti podjetja, vključno s plačilnimi navadami kupca;
  • boljše pogoje poslovanja, s predčasnim plačilom obveznosti dobavitelju pa si podjetje zagotovi dodaten popust;
  • manjšo potrebo po zadolževanju, saj ni potrebe po bančnih posojilih.

Priporočamo tudi branje:

Zaključna misel

V prispevku smo obravnavali, kako preverjanje bonitete podjetij posredno vpliva na izboljšanje likvidnosti podjetja, hkrati pa smo predstavili še dve rešitvi za financiranje podjetij (odkup terjatev in faktoring), ki omogočata pridobitev svežih finančnih sredstev za izboljšanje likvidnosti in ohranjanje zdravega denarnega toka.

Viri

1 – Odkup terjatev na Limb.si

2 – Faktoring na Kolektim.si

3 – BONITETE.SI na Večer.com

4 – Bonitete podjetij na Prvi finančni agenciji

5 – Financiranje podjetij na Lip Radomlje.si